تبلیغات
وبلاگ حقوقی محمد حسنی - نقش دادگاه‌های اطفال در پیشگیری از بزهکاری‌های اجتماعی

نقش دادگاه‌های اطفال در پیشگیری از بزهکاری‌های اجتماعی

چهارشنبه 5 آبان 1395  10:21 ق.ظ

 تشکیل دادگاه‌های ویژه برای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان اگرچه در قوانین قبلی هم مورد اشاره قانونگذاران بوده است اما با تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سال 92 ضرورت تشکیل و توسعه دادسرا و دادگاه ویژه برای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان با جدیت بیشتری در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت
نقش دادگاه‌های اطفال در پیشگیری از بزهکاری‌های اجتماعی

 
 تشکیل دادگاه‌های ویژه برای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان اگرچه در قوانین قبلی هم مورد اشاره قانونگذاران بوده است اما با تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سال 92 ضرورت تشکیل و توسعه دادسرا و دادگاه ویژه برای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان با جدیت بیشتری در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت؛ چه اینکه حساسیت‌های سنی این قشر ایجاب می‌کند تا رسیدگی به رفتارهای ناهنجار این قشر با توجه بیشتری دنبال شود.
 
کودکان و نوجوانان بر اثر ناآگاهی یا تربیت نادرست یا شرایط محیطی ممکن است دست به بزهکاری زده یا رفتار ناهنجاری از خود بروز دهند، اگر با این رفتار نادرست، به شیوه صحیحی برخورد نشود، می‌تواند 
از کودک بزهکار، در آینده یک مجرم حرفه‌ای ساخته و تاثیرات نامطلوبی بر روند رشد وی داشته باشد؛ بر همین اساس هم هست که قانونگذاران توجه ویژه‌ای بر رسیدگی به جرایم این افراد در دادگاه‌های خاص، آن هم با حضور مددکاران اجتماعی داشته‌اند. 
حساسیست قانونگذار به این موضوع تا حدی بوده که حتی تحقیقات مقدماتی را هم بر عهده شعب خاص گذاشته است به طوریکه بر اساس ماده 285 قانون آیین دادرسی کیفری تحقیقات مقدماتی تمامی جرایم افراد بین 15 تا 18 ساله بر عهده شعبه‌ای از دادسرای عمومی و انقلاب 
به عنوان دادسرای ویژه نوجوانان به سرپرستی معاون دادستان و با حضور یک یا چند بازپرس است، از این‌رو بدیهی است تعیین دادسرای ویژه نوجوانان موجب تفکیک عملی مرجع تحقیق اطفال از بزرگسالان و تخصصی رفتار کردن مرجع تحقیق و تعقیب خواهد شد که این  مبتنی بر مصالح و منافع اطفال است. 
تشکیل دادگاه اطفال و نوجوانان با حضور یک قاضی و د‌و مشاور؛ این موضوع به موجب ماده 304 قانون آیین دادرسی کیفری به همه جرایم اطفال و افراد بالغ کمتر از 18 سال در دادگاه اطفال که طبق ماده 298 همین قانون باید با حضور یک قاضی و دو مشاور باشد، رسیدگی می‌شود و در مواردی که طفل یا نوجوان مرتکب یکی از جرایم مشمول صلاحیت دادگاه کیفری یک یا انقلاب شود طبق ماده 315 همان قانون در دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان با برخورداری متهم از همه امتیازات مرتبط رسیدگی می‌شود.
 
  آغاز فعالیت دادگاه ویژه اطفال و نوجوانان در بندرعباس
با توجه به وجود ماده قانونی، این دادگاه در استان هرمزگان آغاز به کار کرده است بر این اساس رییس کل دادگستری هرمزگان درباره این دادگاه توضیح می‌دهد که  این دادگاه که مصوب سال 92 است به جرایم کودکان و نوجوانان زیر 18 سال رسیدگی می‌کند و 3 قاضی برای رسیدگی به جرایم در این دادگاه در نظر گرفته شده است. 
حجت الاسلام و المسلمین محدصادق اکبری می‌گوید: در اجرای این قانون دادگاه‌های کیفری یک نیز جایگزین دادگاه‌های کیفری استان می‌شوند که تاکنون دو شعبه در بندرعباس و دو شعبه در شهرستان‌های میناب و بندرلنگه راه اندازی شده است‌. حجت الاسلام اکبری بیان می‌کند: در اجرای این قانون همچنین دادگاه‌های عمومی جزایی نیز منحل و دادگاه‌های کیفری دو در همه شهرستان‌ها ایجاد که به همه جرایم به جز جرایم دادگاه‌های کیفری یک رسیدگی می‌شود‌.
 
  تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اطفال در کرمانشاه
بر این اساس  رییس کل دادگستری استان کرمانشاه، از کمک به بهزیستی با ایجاد دادگاه ویژه اطفال سخن به میان می‌آورد و توضیح می‌دهد: با راه‌اندازی این دادگاه رسیدگی به موضوعات مختلف در خصوص کودکان در یک دادگاه ویژه‌ای با تعیین تعداد قضات مشخص انجام می‌گیرد، که با این روش دادگستری در راستای پیشبرد اهداف بهزیستی گام بر می‌دارد.محمدرضا عدالت‌خواه بیان می‌کند: علاوه بر برنامه ریزی برای تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اطفال، دادگاه ویژه‌ای نیز برای موضوع سرپرستی کودکان در نظر گرفته می‌شود.
 
  شعبه‌های تخصصی دادگاه کودکان و نوجوانان در استان گلستان تشکیل شد
بر این اساس رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب گرگان می‌گوید که ۲ شعبه تخصصی دادگاه کودکان و نوجوانان برای رسیدگی به جرایم افراد زیر ۱۸سال در مرکز استان گلستان در گرگان تشکیل شده است.عزت الله حمزه‌نژاد اظهار می‌کند: براساس ماده 409، هم نحوه رسیدگی و هم  قاضی باید شرایط خاصی را داشته باشند، قاضی باید متاهل، دارای 5 سال سابقه قضاوت و حتی‌المقدور صاحب فرزند باشد و در کنار این شرایط قانون‌گذار تصویب کرده که مشاور یا روانشناس در کنار قاضی باشد و به قاضی در این موضوع کمک کند.وی درباره حضور و شرایط این مشاوران توضیح می‌دهد: این مشاوران از بین متخصصان و مددکاران هر شهرستان انتخاب می‌شوند و با تایید رییس کل دادگستری استان گلستان به عنوان مشاور در این شعب همکاری می‌کنند.
رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب گرگان بیان می‌کند: تاکنون 19 مشاور در شهرستان گرگان معرفی شدند و رییس کل دادگستری برای آن‌ها حکم صادر کرده و این افراد در این دو شعبه در گرگان فعالیت می‌کنند. وی تصریح می‌کند: این مشاوران در صورت انجام جرم با مراجعه به کانون‌ها یا مکان‌های نگهداری کودکان و نوجوانان با آنها صحبت می‌کنند و نظر مشورتی می‌دهند و هر چند قاضی می‌تواند نظر مشورتی کارشناسان را قبول نکند اما موثر است.
رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب گرگان می‌افزاید: تاکنون چندین جلسه با حضور قضات دادگاه‌های ویژه کودکان و نوجوانان و مشاوران برگزار شده و تصمیمات خوبی هم گرفته شده است.وی ادامه می‌دهد: قانون‌گذار نظر ویژه‌ای به کودکان دارد و مکان نگهداری آنها را از افراد دیگر جدا کرده است.
از آنجایی که در دادگاه کودکان و نوجوانان مجازات‌هایی بر اساس اقتضای سنی افراد اعمال می‌شود بر این اساس این موضوع می‌تواند راهکاری برای کنترل و کاهش جرایم در سال‌های آینده باشد.
به نقل از:http://www.hemayatonline.ir/detail/News/14581

| آخرین ویرایش:چهارشنبه 5 آبان 1395 | نظرات() 

برچسب ها: دادگاه‌های اطفال ، بزهکاری‌های اجتماعی ، جرایم اطفال و نوجوانان ، دادگاه‌های ویژه برای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر