شرایط اجازه دادگاه برای ازدواج دختر چگونه است؟

جمعه 5 بهمن 1397  07:27 ب.ظ

در برخی موارد ممکن است پدر بدون دلیل محکمه پسند و منطقی با ازدواج دختر باکره خود مخالفت کند و از دادن اجازه امتناع کند. در این خصوص راهکار آن را ماده 1043 قانون مدنی چنین پیش بینی نموده که گرچه اجازه ازدواج دختر دوشیزه با پدر اوست، لیکن چنانچه شخص هم تراز خودش را پیدا کرد می تواند با معرفی به دادگاه خانواده نسبت به ثبت ازدواجِ رسمی اقدام کند.
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، ماده 1043 قانون مدنی چنین پیش بینی کرده که گرچه اجازه ازدواج دختر دوشیزه با پدر اوست، لیکن چنانچه شخص هم تراز خودش را پیدا کرد می تواند با معرفی به دادگاه خانواده نسبت به ثبت ازدواجِ رسمی اقدام کند.
البته راه میانبری که در این زمینه توصیه می گردد اینکه، بزرگترها به جوانان فرصت بدهند با همسر آینده خود صحبت كنند و در عین حال نیز از راهنمایى های لازم براى تشكیل خانواده آگاه شوند. زیرا اولاً: امر ازدواج از چنان اهمیتی برخوردار است که تبعات شکست آن بسیار سنگین و طاقت فرساست و ثانیاً: با سایر مناسبات زندگی متفاوت است و ضمن اینکه با پذیرش مسئولیت و قبول تعهدات همراه است، سرنوشت زن و شوهر لاجرم به هم گره می خورد و در هم تاثیر می گذارد.
بدین طریق است هم به میل باطنی دختر و پسر توجه شده و هم جوانان با بهره گیری از اندوخته های بزرگترها در تمام طول زندگی از حمایت و پشتیبانی اولیاء خود برخوردار می شوند.
از سوی دیگر، مطابق ماده 1044 قانون مدنی در صورت غیبت یا عدم دسترسی به ولی قهری، دختر می تواند با اذن دادگاه نسبت به ثبت ازدواج خود در دفترخانه ازدواج اقدام کند. بنابراین چنانچه آنها در قید حیات نباشند یا محجور بوده و یا تحت قیمومیت باشند، دختر در ازدواج استقلال دارد و به اجازه شخص یا مرجع دیگری لازم ندارد.
بنابراین در عین اینکه اجازه پدر یا جد پدری برای ازدواج دختر باکره ضروری است اما اگر دختر در شرایطی قرار دارد که اولاً پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند ثانیاً دسترسی به پدر و جد پدری خود نداشته باشد و عادتاً اجازه از آنان غیرممکن باشد و ثالثاً دختر در شرایطی باشد که نیاز به ازدواج دارد؛ در این شرایط نیز می‌تواند بدون اجازه پدر و جد پدری ازدواج کند.
البته باید یادآور شد موارد مشمول ماده 1043 و 1044 که بر لزوم اجازه پدر در مورد دختر باکره تأکید دارد و در عین حال در شرایطی امکان ازدواج از طریق حکم دادگاه را تسهیل می‌کند، ارتباطی با سن و سال و نیز بلوغ دختر ندارد و صرف اینکه دختر باکره باشد حتی اگر سن بالایی داشته باشد یا اگر قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته باشد، اما همچنان باکره باشد مشمول مقررات مذکور است.
نمونه دادخواست اجازه ازدواج بدون اذن پدر
تعیین خواسته و بهای آن: صدور حکم بر اجازه ی ازدواج به دلیل خودداری پدر از اجازه ی مزبور بدون دلیل شرعی و قانونی
دلایل و منضمات دادخواست: ۱- فتوکپی مصدق شناسنامه ۲- فتوکپی توافقنامه اینجانبه و همسر آینده در شروط دوازده گانه و مهریه
ریاست محترم مجتمع قضایی/دادگستری ……
احتراماً به استحضار عالی می رساند:
1- اینجانبه …… فرزند …… دارای دانشنامه لیسانس…… با داشتن ۲۳سال سن قصد دارم با آقای…… فرزند….. متولد…… دارای مذهب……. و دارای شغل ….. که در خانواده ای مذهبی متولد گردیده و پایبند به مسائل شرعی و مذهبی می باشد ازدواج نمایم.
۲- با کمال تاسف پدر اینجانب (خوانده) بدون دلیل شرعی و قانونی با ازدواج اینجانب با مشارالیه مخالفت می نماید و از دادن اذن جهت ازدواج امتناع می ورزد.
۳- خوانده شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح را پذیرفته و تعهد به پرداخت تعداد ….. سکه بهار آزادی به عنوان مهریه نموده است.
۴- علیهذا با تقدیم این دادخواست، با عنایت به مراتب فوق مستنداً به ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی صدور حکم مبنی بر اجازه ازدواج با نامبرده مورد استدعاست.
                                                                                   محل امضاء مهر
http://www.farhangionline.ir

| آخرین ویرایش:جمعه 5 بهمن 1397 | نظرات() 

برچسب ها: نمونه دادخواست اجازه ازدواج بدون اذن پدر ، ازدواج دختر ، ولی قهری ، اجازه ازدواج ، ماده 1043 قانون مدنی ، ماده 1044 قانون مدنی ،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات