آیا فروش ملکى که در رهن بانک است، امکان‌پذیر است؟

جمعه 29 شهریور 1398  08:18 ب.ظ

آیا فروش ملکى که در رهن بانک است، امکان‌پذیر است؟ به عبارت دیگر در صورتى که ملکى در رهن بانک قرار داشته باشد، اما مالک با حـفـظ حقوق مرتهن، آن را فـروخته باشد آیا خریدار مى‌تواند با پرداخت بدهى مالک، از بانک تقاضاى فـک رهن کند؟

آیا فروش ملکى که در رهن بانک است، امکان‌پذیر است؟ به عبارت دیگر در صورتى که ملکى در رهن بانک قرار داشته باشد، اما مالک با حـفـظ حقوق مرتهن، آن را فـروخته باشد آیا خریدار مى‌تواند با پرداخت بدهى مالک، از بانک تقاضاى فـک رهن کند؟

با توجه به اینکه طبق ماده 793 قانون مدنی و رای وحدت رویه 620 مورخ 20 آبان سال 1376 هیات عمومی دیوان عالی کشور، معاملات مالک نسبت به مال مرهون در صورتی که نافی حق مرتهن نباشد، نافذ است و بر اساس ماده 362 قانون مدنی خریدار قائم‌مقام قانونی فروشنده تلقی می‌شود و نیز ماده 267 قانون مدنی ایـفـای دین از جانب غیرمدیون را هم جایز شمرده است، لذا در فرض استعلام، خریدار پس از پرداخت بدهی مدیون به بانک می‌تواند تقاضای فک رهن کند و مباشرت راهن شرط نیست.

به نقل از: http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/37048


| آخرین ویرایش:جمعه 29 شهریور 1398 | نظرات() 

برچسب ها: رهن بانک ، بانک ، رهن ، فروش ملکى که در رهن بانک است ، فک رهن ، مرتهن ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات