آیا امكان صدور حكم به تنفیذ مبایعه‌نامه‌‌های عادی در دادگاه وجود دارد یا خیر؟

جمعه 29 شهریور 1398  08:25 ب.ظ

آیا امكان صدور حكم به تنفیذ مبایعه‌نامه‌‌های عادی در دادگاه وجود دارد یا خیر؟

آیا امكان صدور حكم به تنفیذ مبایعه‌نامه‌‌های عادی در دادگاه وجود دارد یا خیر؟

با توجه به اینكه یكی از اركان دعوا، خلاف اصل بودن ادعای مدعی است و مطابق ماده 223 قانون مدنی، اصل بر صحت قراردادهاست و تنفیذ صرفاً ناظر بر معاملات فضولی و اكراهی است، لذا تنفیذ اسنادعادی تحت عنوان بیع‌نامه، صلح‌نامه یا هبه‌نامه، دعوا محسوب نشده و قابل استماع نیست. اما چنانچه منظور خواهان اثبات وقوع معامله و اثبات مالكیت باشد، چنین خواسته‌ای (تنفیذ مبایعه‌نامه عادی) نسبت به املاك «ثبت‌نشده» قابل استماع است و بالعكس در مورد املاك ثبت‌شده، این خواسته مغایر با مقررات مواد 22، 46 و 48 قانون ثبت اسناد و املاك بوده و غیرقابل استماع است. به استثنای مواردی كه به موجب قانون تجویز شده است، مانند دعوا تأیید تاریخ تنظیم اسناد عادی موضوع تبصره ذیل ماده 7 قانون اراضی شهری.

به نقل از: http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/37007


| آخرین ویرایش:جمعه 29 شهریور 1398 | نظرات() 

برچسب ها: مبایعه‌نامه‌‌ ، مبایعه‌نامه‌‌عادی ، 46 و 48 قانون ثبت اسناد ، ماده 7 قانون اراضی شهری ، معاملات فضولی ، بیع‌نامه ، تنفیذ مبایعه‌نامه عادی ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic