صادرکننده و ضامن و ضامن

پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399  09:34 ب.ظ

چکی خارج از مهلت 15 روز به صدور گواهی عدم پرداخت منجر شده است
نظریه مشورتی
چکی خارج از مهلت 15 روز به صدور گواهی عدم پرداخت منجر شده و خارج از مهلت یک ساله، دارنده مبادرت به اقامه دعوا به طرفیت صادرکننده و ضامن به خواسته مطالبه وجه چک و تأمین خواسته کرده است. اولا آیا در فرض سوال امکان صدور حکم بر محکومیت تضامنی صادرکننده و ضامن وجود دارد؟ ثانیا با توجه به بند «ج» ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی آیا صدور قرار تأمین خواسته علیه صادرکننده و ضامن منوط به پرداخت خسارت احتمالی است؟ یا اینکه باید قائل به تفکیک شد؟
حکم خاص ماده 315 قانون تجارت صرفا ناظر به ظهرنویس است و عدم رعایت مهلت مقرر در این ماده موجب رفع مسئولیت صادرکننده و ضامن وی نمی‌شود همچنین با توجه به رأی وحدت رویه شماره 597 مورخ 12 اردیبهشت سال 1374 هیأت عمومی دیوان عالی کشور، عدم رعایت مهلت مقرر در ماده 286 قانون تجارت ناظر به عدم امکان اقامه دعوا علیه ظهرنویس است و شامل صادرکننده و ضامن وی نمی‌شود. مستنبط از بند «ج» ماده 108 و صدر ماده 110 قانون آیین دادرسی مدنی این است که برای صدور قرار تأمین خواسته وجه چک واخواست شده (گواهی عدم پرداخت اخذ شده) نیازی به ایداع خسارت احتمالی نیست و مهلت 15 روزه یا 45 روزه مذکور در ماده 315 قانون تجارت نیز منصرف از صدور قرار تأمین خواسته علیه صادرکننده و ضامن وی است.
http://www.hemayatonline.ir/?nid=4743&pid=9&type=0

| آخرین ویرایش:پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399 | نظرات() 

برچسب ها: ماده 315 قانون تجارت ، قرار تأمین خواسته ، ظهرنویس ، رأی وحدت رویه شماره 597 مورخ 12 اردیبهشت سال 1374 هیأت عمومی دیوان عالی کشور ، محکومیت تضامنی ، خسارت احتمالی ، چک ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات