وقتی زن و شوهر به بن بست می رسند

شنبه 29 فروردین 1394  08:28 ب.ظ

وقتی زن و شوهر به بن بست می رسند
مسعود درودیان
 کارشناس و مشاور حقوقی
 آیا می‌دانید گواهی عدم سازش چیست؟
 آیا می‌دانید در چه مواردی این گواهی صادر می‌شود؟
 آیا می‌دانیدتشریفات رسیدگی و اجرای آن چیست؟
 آیا می‌دانید حکم طلاق متفاوت از گواهی عدم سازش است؟
 قرار نیست همه چیز زنانه و به نفع زنان طراحی و تدوین شده باشد، بعضی وقت‌ها هم پیش می‌آید که مردها باید از یکسری حقوق اضافه برخوردار باشند، بخصوص وقتی پای زندگی زناشویی به‌میان می‌آید این حقوق کمی پررنگ‌تر می‌شود. همیشه هم بد نیست، گاهی برای پایان دادن به یک صحنه نزاع و درگیری که تلفاتی جز بچه‌ها و بروز مشکلات اعصاب و روان دو طرف ندارد بهترین کار استفاده از همین حق مردانه است. حقی که یک گواهی به مرد می‌دهد که با آن معلوم می‌شود زن و مرد با هم نمی‌توانند زیر یک سقف زندگی کنند، به این ترتیب یک زندگی می‌میرد تا شاید وضع بهتر شود. برای آشنایی با این حق مردانه همراه ما باشید.
  نمی‌توانم با او بسازم!
همیشه که قرار نیست همه ازدواج‌ها ختم به خیر شود و همه تا پایان عمر با هم زندگی کنند. اگر چنین چیزی امکان داشت هیچ وقت خداوند حکم طلاق را نیز وارد برنامه زندگی‌ انسان‌ها نمی‌کرد. یکی از مواردی که طبق قانون منجر به جاری شدن حکم طلاق میان زن و مرد می‌شود « نبود امکان سازش» است. یعنی زمانی که زن و مرد نتوانند با هم زیر یک سقف زندگی کنند، این حکم در صورت تقاضای مرد برای جدایی یا توافق هر دو یعنی زن و مرد برای پایان دادن به زندگی مشترک، صادر می‌شود.
  موارد صدور گواهی عدم امکان سازش:
گفتیم که این گواهی در دو صورت صادر می‌شود:
1- مرد طلاق بخواهد
2- زن و مرد برای طلاق توافق کنند.
برفرض اینکه هر یک از این شرایط محقق شده باشد مرد باید برای طلاق به دادگاه مراجعه کند. دادگاه بعد از بررسی درخواست مرد، مورد را برای حل شدن مشکل به «داوری» ارجاع می‌دهد. قاضی هم تلاش می‌کند با پادرمیانی داوران بین زن و مرد سازش ایجاد شود. اما اگر این هدف محقق نشد، «گواهی عدم سازش» به شوهر داده می‌شود یا در طلاق توافقی که ناشی از توافق زن و شوهر در جدایی است دادگاه بدون ورود به ماهیت دعوا گواهی عدم سازش را صادر می‌کند.
  مقرراتی برای جدایی
 در این میان بد نیست این را نیز بدانید که طبق قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، برای طلاق ابتدا باید تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش از دادگاه گرفته شود. البته قبل از تصویب قانون حمایت از خانواده، برای هر کدام از انواع طلاق باید این گواهی دریافت می‌شد اما بعد از آن در صورتی که طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زن باشد، مطابق قانون دادگاه حکم به الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق خواهد داد.
  تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش
 وقتی در ماجرای اختلاف خانوادگی، صحبت از حکم دادگاه به میان می‌آید. یعنی اینکه دادگاه تمام و کمال وارد داستان شده و نظرات طرفین را شنیده و براساس دلایلی که مطرح شده حق را به یکی از زن یا شوهر داده است. در عالم حقوق به این کار در اصطلاح ‌گفته می شود که قاضی وارد «ماهیت» دعوا شده است. وقتی درخواست طلاق از جانب زن باشد دادگاه باید وارد ماهیت دعوا شود و ببیند که دلایلی که زن برای جدا شدن از همسرش می‌آورد صحیح است یا خیر. که اگر آن دلایل را منطقی دانست قاضی «حکم به طلاق» می‌دهد.
اما زمانی که دادگاه قرار است فقط یک گواهی صادر کند دیگر قاضی نه دوست دارد و نه مجاز است که به دعوای زناشویی شما وارد شود و در این باره سؤال بپرسد تا در نهایت بگوید که حق با کیست.
  اگر هم شما را به دادگاه دعوت می‌کند فقط می‌خواهد نظرتان را درباره موضوعی که قرار است درباره آن گواهی صادر کند بداند. و اینکه آیا حقوق تان از قبیل نفقه و مهریه را دریافت کرده‌اید یا خیر.
زمانی که زن و شوهر می‌خواهند با توافق از هم جدا شوند یا اینکه مرد می‌خواهد از همسرش جدا شود دیگر قاضی لازم نیست به اصل دعوا ورود کند و حق را به زن یا شوهر بدهد بلکه همین که متوجه شود قرار است چه اتفاقی بیفتد کافی است. در این شرایط قاضی دیگر حکم نمی‌دهد بلکه تنها یک گواهی صادر می‌کند با نام «گواهی عدم سازش».
در واقع زوجین در شرایط و چگونگی بروز طلاق اختلافی ندارند و فقط از دادگاه می‏خواهند که حق آنها را در مراجعه به دفترخانه رسمی‌طلاق و اجرای صیغه طلاق تأیید نماید یا در طلاق به درخواست زوج، دادگاه با صدور گواهی عدم امکان سازش، نسبت به شناسایی حق زوج در مراجعه به دفترخانه و اجرای صیغه طلاق اقدام می‏کند.
   رسیدگی به گواهی عدم امکان سازش
 در عمل شما برای تقاضای گواهی عدم امکان سازش باید دادخواست- یعنی فرم مخصوص دادگاه برای رسیدگی به دعوا- را تنظیم و تقدیم دادگاه کنید.
برای این درخواست نیازی به پرداخت هزینه دادرسی برای رسیدگی به خواسته ندارید.
دادگاه پس از وصول دادخواست و ارجاع آن به شعبه رسیدگی کننده به دعاوی خانوادگی و تعیین وقت، آن شعبه رأساً یا به وسیله داور یا داوران سعی در اصلاح بین زن وشوهر و جلوگیری از وقوع طلاق می‌کند. اگر تلاش دادگاه برای سازش به نتیجه نرسد، گواهی عدم امکان سازش صادر می‌شود.
  مدت اعتبار گواهی
 بعد از اینکه گواهی عدم امکان سازش صادر شد، زوج یا زوجین این گواهی را به دفتر طلاق می‌برند. به این نکته توجه داشته باشید که این کار به معنای این است که شما می‌خواهید حکم طلاق جاری شود.
البته برای این کار خیلی هم وقت ندارید و این طور نیست که هر وقت دلتان خواست راهی محضر شوید چرا که گواهی مذکور فقط 3 ماه اعتبار دارد و اگر زن و شوهر در این مدت به دفتر ثبت طلاق مراجعه نکنند این برگه اعتبارش را از دست می‌دهد.
برخی از زوج‌ها هستند که گواهی عدم سازش را تقدیم دفترخانه می‌کنند اما برای جاری شدن حکم طلاق مراجعه نمی‌کنند. در این باره دفتردار مکلف است به طرفین این زمان را اعلام و از‌آنها بخواهد که برای جاری شدن حکم طلاق راهی دفترخانه بشوند.
  ضمانت اجرای مراجعه نکردن
 اگر گواهی نبود امکان سازش به درخواست شوهر صادر شده باشد، چون این گواهی به معنای اجازه طلاق است و شوهر می‌تواند از آن برای طلاق دادن زن استفاده کند و حق انصراف از آن را نیز دارد. اما در این میان زن هیچ اراده‌ای ندارد و باید تسلیم خواست همسرش شود.   این را هم بدانید که اگر مرد در مهلت قانونی سه ماهه به دفتر رسمی‌ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تحویل دهد، درصورتی که زن ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر به هر دو نفر آنها را احضار می‌‌‌کند تا برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. درصورت حضور نیافتن زن، صیغه طلاق جاری و پس از ثبت از سوی دفترخانه موضوع به اطلاع زن می‌رسد.


منبع :
روزنامه حمایت - پنجشنبه - 27/1/1394


| آخرین ویرایش:شنبه 29 فروردین 1394 | نظرات() 

برچسب ها: طلاق ، گواهی عدم امکان سازش ،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic